Стоилковски: Милионерот Љушев, другар на Ковачевски од СДС, ја вработил сопругата како директор на сектор, во нормална држава би поднел оставка за непотизам

Почитувани, се што е поврзано со СДС не е далеку од непотизам, корупција и од криминал. И секако, сето тоа поврзано со немање чувство за морална одговорност.Во зградата зад мене на Македонски Телеком, компанија во која голем удел има и државата, седи човек Никола Љушев којшто е близок другар на Димитар Ковачевски и којшто зема […]

Read more

Митева: Било какви чекори и да презема власта, ќе им се вратат како бумеранг, ВМРО-ДПМНЕ ја црпи силата од народот и затоа нема да отстапиме од ставот за уставни измени

/

Целта на власта е да се покрие криминалот и корупцијата кои што владеат буквално во секоја сфера на нашето општествено живеење затоа што ценат дека со поминување на еден бугарски диктат и со промена на Уставот тие ќе се заштитат од понатамошна одговорност која што неминовно за неколку месеци од денес ќе ја имаат, вака […]

Read more

Митева: ВМРО-ДПМНЕ го осуети планот на ДУИ-СДС и Груевски, ВМРО-ДПМНЕ е кохезивно уставни измени под бугарски диктат нема да се случат

/

-На вчерашниот состанок на централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ се разговараше за актуелната политичка, економска состојба во Македонија. Дополнително ВМРО-ДПМНЕ и централниот комитет ги реафирмираа ставовите кои што како политичка партија изминатите денови ги презентиравме пред јавноста, а кои што се однесуваат на осуетување на планот кој што го има власта во моментот, а тоа е […]

Read more

Лефков: Не успеа планот на Ахмети и Ковачевски преку Груевски, да стигнат до поделби и уставни измени

/

Не им успеа планот на Али Ахмети и Ковачевски со Груевски да дојдат до уставни измени, истакна пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Миле Лефков за „Заспиј ако можеш“ на Алфа, при што посочи дека работите излегоа на виделина, а ВМРО-ДПМНЕ навреме им стави крај на нивните тајни договори против државата и за поделби во ВМРО-ДПМНЕ, како и […]

Read more

Во Македонија не владее правото, туку владее мафија- криминалот и корупцијата се главниот приоритет на владата

Во Македонија не владее правото, туку владее мафијата. Во Македонија криминалот и корупција се основниот приоритет на владата на СДС и ДУИ и само тоа перфектно функционира во цела држава.Впрочем во Македонија има случај семејството на лидерот на владеачка партија да стекне милионски вреден удел во трговски центар, без да вложи денар. Тоа го нема […]

Read more

СДС клеветничка, докажана и осудена дека ширеше лажни вести за претседателот Мицкоски во случајот со Пречистителната станица во Скопје

СДС клеветничка, докажана и осудена дека ширеше лажни вести за претседателот Мицкоски во случајот со Пречистителната станица во Скопје. СДС и нивните апологети половина година шират лажни вести, и го клеветеа претседателот Мицкоски во врска со проектот за пречистителна станица во Скопје. СДС лажеа и фингираа. Дури и судот под контрола на власта не може […]

Read more

Мицкоски: Законот за солидарен данок е данок каде од успешните и дисциплинирани се зема повеќе на сметка на оние кои се генератори на сивата економија во Македонија

Законот за солидарен данок е данок каде од тие кои се успешни и дисциплинирани се зема повеќе на сметка на оние кои се неуспешни и недисцилинирани и тука пред се мислам на оние кои се творци генератори на сивата економија во Македонија, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за време на посетата на општина Новаци […]

Read more

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ја води раководството заедно со структурите на партијата и членовите, лажната пропаганда на СДСМ се распрсна како меур од сапуница

ВМРО-ДПМНЕ ја води раководството на партијата заедно со структурите во партијата, членовите и активистите. ВМРО-ДПМНЕ е партија од народот, својот легитимитет го црпи од народот, а не коленичејќи на црвени дебели персиски ќилими низ светот, туку заедно со народот како што беше и денеска и ВМРО-ДПМНЕ врз основа на тој легитимитет за неколку месеци од […]

Read more

Мицкоски за добиената тужба против СДСМ: Тие често се служат со лажни вести и тоа го потврдуваат дури и овие партизирани и октроирани судови во Македонија

Ова е втора или трета по ред тужба, бидејќи одлучив дека секогаш кога ќе обидат да клеветат и да нанесат штета на достоинството мое лично и на ВМРО-ДПМНЕ да поднесам тужба каде тие сега се осудени дека клеветеле без аргументи, односно дека емитувале лажни вести поврзани со мене, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски  за […]

Read more

Мицкоски од Новаци: СДС-ДУИ ги опструираат општините предводени од ВМРО-ДПМНЕ, но за неколку месеци од сега доаѓа нова, силна влада која ќе ја врати Македонија на победничките патеки

/

Добар ден и од мене, за мене претставува посебна чест и задоволство што сум денеска на покана на градоначалникот, на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и претседателот на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ овде во Новаци поканет да бидам дел пред се од оној голем народен собир кој што секоја година традиционално се случува овде на овој […]

Read more

Стевановски: Општина Новаци ќе асфалтира 2,5 километри улици, го реновира фудбалскиот стадион, а почнавме со изградба и на нов детски парк

/

Ми причинува големо задоволство што денес на големиот христијански празник Рожденство на Пресвета Богородица ни дојде на гости во манастрирот во Новаци претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Хрситијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски. Тоа е чест и за мене и за нашите граѓани, манастирот е место на кое се собираат многу луѓе на овој ден, а […]

Read more

Димитриев: На земјата и партијата и е потребен квалитетен човек кој ќе помогне во нејзина обнова, мојата поддршка за Христијан Мицкоски

Нема да кажам нешто ново дека на Македонија и на ВМРО ДПМНЕ силата е во единството. Но во овие моменти чувствувам обврска уште еднаш да го апострофирам зборот единство, кој доминирал во моите многубројни средби и контакти со членовите и симпатизерите на ВМРО ДПМНЕ насекаде низ татковината. На земјата и партијата им е потребен секој […]

Read more

Костовски: Благодарност до советниците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата во Град Скопје, одвоени се средства за реализација на фекална канализација во Бел камен и Кучевичка бара

Почитувани жители на Бел камен и Кучевачка бара,Конечно Град Скопје се одважи на моето барање !Пред точно една година на 22.08.2022 (во прилог) до Град Скопје поднесов барање за изградба на фекална канализација во населените места Бел камен и Кучевачка бара.На овој чекор се одлучив имајки предвид дека на еден предизборен собир во наведените населени места […]

Read more

Мицкоски:СДСМ повторно осудена дека клевети и шири лажни вести, овој пат за пречистителната станица

Задоволството е поголемо и кога вака заробениот и корумпиран суд на власта не ќе може да го одбегне фактот дека СДСМ ме клевети. Токму вчера, на 20 септември уште една добиена пресуда против СДСМ дека клевети и шири лажни вести против мене.Овој пат за тендерската постапка за пречистителната станица на Град Скопје, истиот тендер кој […]

Read more

Ѓорчев: Со овој потег Груевски сака да го разруши ВМРО-ДПМНЕ кој во моментот е најстабилно и со најголем број на градоначалници во историјата на локалните избори

Марјан Ѓорчев, во своето гостување во радио Лидер зборуваше за случувањата поврзани со Никола Груевски односно кој е интересот на Груевски да работи за уставни измени и потенцираше дека сето ова се прави во период кога ВМРО-ДПМНЕ е најкомпактно, стабилно и со најголем број на градоначалници во историјата на локалните избори. -Тука е и проблемот, […]

Read more

Фијаско на неколкугодишната кампања на СДС дека Груевски управува со ВМРО-ДПМНЕ, нервоза во СДС

Последните неколку години СДС водеше кампања дека Груевски управува со ВМРО-ДПМНЕ, за сега нивната кампања да доживее целосно фијаско и тие самите да прават сценарија, преговори и договори и планови споменувајќи го токму имети на Груевски. Колку ли понижувачки и жално им изгледаат сега на членовите на СДС  билбордите кои ги објавуваа пред неколку години. […]

Read more

Владата на Ковачевски за три години двапати набавува софтвери за 40 милиони евра, институциите молчат

Владата на Ковачевски за три години двапати набавува софтвери за 40 милиони евра, институциите молчат. Владата пред три години додека Рашковски е генерален секретар на владата набавила софтвери за 15 милиони евра, тоа е една од набавките заради која падна Рашковски, за сега владата на Ковачевски исто така са набави софтвери од истата фирма, но […]

Read more

Милошоски: Ковачевски и Ахмети преговараа амнестија со Груевски, со цел поделби во ВМРО-ДПМНЕ и уставни измени – Уставни измени нема да има, а одговорност ќе има за сите

Почитувани,Власта на чело со Ковачевски и Ахмети преговара амнестија за Груевски со цел тој да влијае на поделби во ВМРО-ДПМНЕ и евентуално да им помогне да се изгласаат уставните измени.Измените во кривичниот законик, не се случајни, имаат двојна цел, првата е да се амнестираат функционери од актуелната власт, кои во изминативе години за жал ја […]

Read more

Мисајловски: Ултиматум не прифаќаме и немаме намера да прифатиме, пред нас е историска победа затоа ќе ги победиме сите на купче

ВМРО-ДПМНЕ убедливо води на секоја анкета и е пред историска победа! Победа на народот, победа за Македонија! Издржавме многу, ќе издржиме сѐ што е потребно, бидејќи Македонија нема цена. Улиматум не прифаќаме и немаме намера да прифатиме. Пред нас е историска победа затоа ќе ги победиме сите на купче. ДА ЖИВЕЕ ВМРО-ДПМНЕ ! ДА ЖИВЕЕ […]

Read more

Јаревски за Груевски: Обидите за поделба на ВМРО-ДПМНЕ се залудни, ВМРО-ДПМНЕ е цврство и непоколебливо

„Имаме ситуација каде ВМРО-ДПМНЕ 6 години е под континуиран атак, не само од надвор, не само од власта, него и од сегменти на платена опозиција и патриоти на батерии кои се многу силни зад тастатура, серија на мали партии, како да ние сме проблемот на сите прашања“, истакна пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Тони Јаревски […]

Read more

Мицкоски до Груевски: Немам намера од јавни преписки кои се дел од сценариото за создавање на раздор, во корист на оваа власт, зa Македонија не смее да има пазар и договори под маса

/

Жалам што се одлучи на чекорот да правиш јавна пародија и да служиш за дефокус од криминалот на оваа криминална власт и те разбирам, но не можам да те оправдам. Нема потреба од дијалог преку медиуми, но бидејќи ми се обрати со статус само еднаш ќе ти одговорам на ист начин: Никола, немам намера со […]

Read more

Јаревски:Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ е компактна и нема да подржи Уставни измени

Тони Јаревски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во радио Лидер потенцираше дека она кое што е најважно за државата, граѓаните е дека Македонија има влада која што е потопена со корупција и влада на национални штетници. -Имам период во кој што добиваме различни пораки, различни информации од различни места, но ако сакаме да сублимираме […]

Read more

Три мега скандали во еден ден ја тресат владата, да беа европска влада за многу помалку ќе си поднесеа оставка

Владата на ДУИ и СДС ја претворија Македонија во ветена земја за криминал и корупција. А токму тие се на врвот на тој криминал. Нема ден да не помине а во јавноста да не излезе афера или коруптивен скандал. Тоа што во други земји се случува еднаш во годината, кај нас за жал стана секојдневие. […]

Read more

Измените во кривичниот законик се во полза на криминалците од власта и структури, кои сакаат да има раздор во опозицијата, тоа нема да им ги донесе уставните измени

Измените на кривичниот законик, кои ги изгласа власта, се ништо друго, освен амнестија на сите криминали, кои ги направија ДУИ и СДС, во минатите 7 години, на штета на граѓаните. Исто така со овие измени, одредени структури, имаат за цел, да направат раздор во опозицијата, претставувајќи ги истите, како нешто веќе божем договорено. Оваа теза […]

Read more