Прес

СДСМ за 8 месеци ја задолжи државата и граѓаните за 1.3 милијарди...

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Лилјана Кузмановска
Прес

ВМРО-ДПМНЕ бара итно и неодложно укинување на покачувањето на...

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Владимир Ѓорчев, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ
Прес

ВМРО-ДПМНЕ бара итно повлекување на Законот за јазици од страна на...

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Игор Јанушев, Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Факти од нашата работа

22,9% невработеност

Невработеноста падна на историско најниски 22,9 отсто

90% повисоки пензии

За 10 години најниската пензија се зголеми за 90,32%

10 топ земји

Македонија во првите 10 држави во светот според Дуинг Бизнис

170K работни места

Отворени над 170.000 нови работни места од 2006 година

Колумни + интервјуа

Власта не провоцира да го напуштиме Собранието

Интегрален текст од интервју на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за  „Независен“ весник.

Ќе поднесам оставка пред органите на партијата, еден ден СДСМ ќе се кае за ова што го прави, а народот ќе си ја врати државата!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во интервју за КУРИР најавува дека ќе поднесе оставка пред органите на партијата. Порачува дека ...

Имаме класична заробена држава, судии кои се плашат, СЈО кое уценува

Во четвртиот дел од интервјуто претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, се осврнува на судските случаи кои се водат против него од страна на СЈО...

НИКОЛА ГРУЕВСКИ - ПОЧЕСЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ВМРО-ДПМНЕ
Изјава

100 дена лаги, неспособност, хаос и понижување.

100 дена лаги, неспособност, хаос и понижување. 

100 дена партизација, кадровски дебакл, незаконско работење и уривање на институциите. 

100 дена укинување и блокирање на проекти, економско тонење, задолжувања, неработење и непромислени и површни потези. 

Ова е тоа што го трпеше Македонија и граѓаните на Македонија изминативе 100 дена.

Ова е тоа што Зоран Заев на денешната негова прес конференција полна со полувистини и голи фрази, свесно го премолчи. Ова е резиме на начинот на кој што СДСМ владее. 

Незадоволни земјоделци, разочарани пензионери, прелажана младина, издадени национални чувства и национално достоинство, бизнис заедница и синдикати ставени на маргините, заборавени работници, и ниту еден, повторувам ниту еден одржлив, сериозен, поголем, суштински проект кој ќе даде надеж кај било кого дека барем нешто ќе биде добро со оваа власт. 

Нашите граѓани заслужуваат подобро! Нашите граѓани сакаат подобро! 

И може многу подобро од ова!

Фото + Видео