Мицкоски: Континуирано се гради во Свети Николе, водоводи, нов асфалт, детски игралишта, ќе се реализираат и проекти кои не беа ветени кои ќе значат поквалитетен живот за жителите

Денеска сме повторно овде во Свети Николе, градоначалникот Дејан кажа за проектите кои што се во тек. Имаме интересна прогноза дека за 2,5 до 3 години целата програма која што беше дел од предизборната кампања ќе биде реализирана и навистина се радувам што тоа е така.  Така што ќе имаме можност повеќе од година дена […]

Read more

Владев: Свети Николе се менува, граѓаните добија мултифункционално спортско игралиште, улиците се асфалтираат, а децата после многу години имаат детско катче

Почитувани, Денеска во Свети Николе е претседателот на ВМРО-ДПМНЕ господинот Христијан Мицкоски и да му кажеме и презентираме што има сработено Општина Свети Николе, јас како градоначалник во претходните 7-8 месеци. Значи имаме доста почнати и завршени проекти, а некои допрва ќе почнат да се реализираат. Значи да почнеме од тука, каде што сме во […]

Read more

Мицкоски: Дополнителен број на проекти во Аеродром во август и септември ќе бидат отпочнати и реализирани, разликата се чувствува

/

Почитувани, Добар ден и од мене, продолжуваме со реализација на тоа што беше дел од изборната програма на локалните избори, еден од тие проекти еве и градоначалникот овдека Тимчо го презентираше. Ќе продолжиме понатаму! Состојбата е тешка кога станува збор за ликвидноста на општините, да се издржи во овие тешки времиња. Но, сепак еве и […]

Read more

Муцунски: Ја подобруваме спортската и рекреативната инфраструктура на територија на општина Аеродром, до крајот на првата година од мандатот следат многу капитални инвестиции

/

Денеска заедно со претседателот Мицкоски сме во посета на нов спортски терен на територија на општина Аеродром. Се работи за една од тековните инвестиции на општината, оваа конкретна инвестиција е нешто над 3 милиони денари.  Најсовремена спортска подлога, нов голови, нов простор за трибини и ова е само еден од низата проекти кои се во […]

Read more

Стојаноска: Мафијата на власт губи контрола, на кукавички начин заплашуваат пратеници

Почитувани,Мафијата на власт губи контрола.Македонија стана дувло на криминалци и заложник на мафијашите иподземјето контролирани од Оливер Спасовски и СДСМ.Имено, последната жртва на ордите на власта и цел на нападот е пратеник одпратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За обнова на Македонија“. Овојгнасен и кукавички чин претставува директен напад и обид за заплашување како напратениците, […]

Read more

Мицкоски: Дарко во Бутел се соочи со долгови од својот претходник, но и покрај се, работи и проектите што се ветени се реализираат

/

Почитувани, Да се заблагодарам на медиумите за присуството и на граѓаните, Дарко е скромен и не кажува дека има исклучително голем предизвик во сервисирање на тековните обврски кои што ги наследи од неговиот претходник, да не бидам јас еве недокажан, зборувам за долговите кои што ги наследи. Исто така тука е и предизвикот со сметките, […]

Read more

Костовски: До крај на август Бутел ќе добие 20 нови улици и два спортски комплекси, почнува изградба на нова градинка и три нови паркови

/

Најнапред да ги поздравам сите граѓани кои што дојдоа денес, а и на вас медиумите и секако претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, човекот којшто ни дава мотив да работиме како што работиме до сега. Тоа што сакам да го истакнам е дека градежното лето во општина Бутел коешто беше најавено пред отприлика еден месец навистина е во […]

Read more

Милошоски: Македонија не почнува преговори, туку влегува во лавиринт каде што историјата и минатото ќе бидат многу поважни од иднината и европските стандарди

/

Почитувани,Би сакал да дадам неколку коментари за денешниот настан во Брисел. Денес во Брисел имаме две држави, од кој што едната Албанија, реално ќе ги започне преговорите со отворање на реална меѓувладина конференција и Македонија која што ќе има свечен ручек и фотографија и нема да ги започне преговоритеТуку ќе се врати дома за да […]

Read more

Стојаноска: Адеми да си поднесе оставка, неговото однесување е срамно за собранието

/

Дафина Стојаноска, пратеничка и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во денешното гостување во емисијата „Утрински брифинг“ на Слободен печат, по вчерашните случувања во македонското собрание каде пратеникот и координатор на пратеничката група на ДУИ Арбер Адеми вербално и физички ги нападна пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, меѓу кои и нејзе вели дека Адеми под итно треба да […]

Read more

Ковачки: Ковачевски, Османи и Маричиќ да поднесат оставки поради ветото и трајно нарушените преговарачки позиции на Македонија

/

Почитувани, Бараме директна одговорност од Ковачевски за Францускиот предлог кој самиот го преговараше и договори.Ковачевски не може да манипулира дека тој и владата не знаеле за предлогот во чија подготовка учествувале официјални државни органи. И според изјавите на Стево Пендаровски, но и бројни дипломати од кариера предлогот бил изработен со вклученост на сите страни.Бараме одговорност […]

Read more

Митева: Доколку навистина имало хибриден напад врз државата, владата мора да понесе одговорност, бидејќи истиот не бил спречен на време и државата била нападната

/

Почитувани, Македонија доживеа тотален дебакл и трајно нарушување на преговарачките позиции со Бугарија заради ненародната и неспособна власт предводена од СДСМ и ДУИ. Владата на СДСМ и ДУИ обвинува за хибриден напад, но не кажува зошто дозволила тој да се случи и зошто не бил спречен. Што точно подразбираат, Османи и Маричиќ под хибриден напад […]

Read more

Ковачевски да побара отворање на македонски културни центри во Бугарија, како и заштита на македонците

Ковачевски да побара отворање на македонски културни центри во Бугарија, како и заштита на македонците.Ковачевски да излезе и да не се крие од граѓаните. Тој ја одмолче посетата на Петков и не побара од него реципроцитет.Дополнително Ковачевски не го потсети Петков дека доаѓањето во Битола е одлична можност тој да се извини за жртвите од […]

Read more

Владата да не ги понижува наставниците и да ги исполни барањата на СОНК

/

Владата да не ги понижува наставниците и да ги исполни барањата на СОНК.Владата вели дека дава покачување на платите од 10%, во ситуација кога млекото се покачи за над 80%, зејтинот за над 110%, горивата за над 70%, струјата за над 30%.Трошоците за живот се екстремно покачени, а владата ги понижува наатавниците со 10% предлог […]

Read more

Спасовски да си поднесе оставка, 3 дена нема одговор каде е украденото оружје од охридската полиција

/

Спасовски да си поднесе оставка, 3 дена нема одговор каде е украденото оружје од охридската полиција.Од магацинот на МВР во Охрид не само што е украдена муниција за автоматско оружје, туку се украдени и бомби и гранати, доволни за вооружување на цела единица.Оружјето е украдено од полициски магацин, кој се наоѓа во кругот на поранешната […]

Read more