Стојаноска: Состојбата во ВМРО-ДПМНЕ е уште постабилна, вакви провокации уште повеќе не мотивираат да издржиме и да не потклекнеме на ниту еден удар

Во вечерашното гостување во емисијата „24 Анализа“ на Телевизија 24 гостуваше пратеничката и членка на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојаноска. Таа истакна дека провокациите за разединување на ВМРО-ДПМНЕ уште повеќе ги мотивираат да издржат и да не потклекнат на ниту еден удар. „Воопшто не се сомневам дека Христијан Мицкоски би имал некој проблем со членовите […]

Read more

Петрушевски: Оваа влада ќе си замине и ќе дојде влада која вистински ќе ги реформира процесите, ќе има борба против корупција, а криминалците ќе одговараат наместо да се амнестираат

Оваа влада ќе си замине и ќе дојде влада која вистински ќе ги реформира процесите, нема да има ваква висока корупција, ќе одговараат криминалците наместо да се преговара со нив, ќе одат во затвор наместо да се амнестираат, економската политика ќе биде во согласност со европската,  нема да имаме вакво здравство луѓе да молат за […]

Read more

Петрушевски: Уставни измени под бугарски диктат нема да има, документот за реформи во ЕУ ги потврди укажувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека СДС прифати штетен договор

Се виде на 18 август единството на ВМРО-ДПМНЕ и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ за дневниот ред за уставните измени и таа тема е затворена. Остануваме на ставот дека уставни измени под бугарски диктат нема да има. Сите јалови обиди дали преку странство, дали преку домашни и сегашни или минати политичари се залудни, изјави пратеникот од […]

Read more

Стоилковски за случајот Онкологија: Ова е организирано масовно убиство, вакво грозоморие е невозможно без политичка поддршка со премолчување, потребни се оставки и одговорност

Грозоморност се случува во македонското здравство. Ова не е скандал, ова не е афера, ова е организирано масовно убиство. Наместо лекови, цитостатици, на пациенти им биле давани вода или слаби мешавини, а лековите препродавани на црниот пазар! Вакво нешто неказнето не може да се случува долг период, ваквото злосторничко однесување не може незабележано да метастазира […]

Read more

Ковачевски е опериран од срам, за скандалот со Онкологија се прави дека не е оттука, а се случувал во негов мандат и поврзан со кадри кои тој ги именувал

/

Ковачевски е опериран од срам. Секогаш кога се случува трагедија иили се појавува скандал тој излегува во јавноста со изјава од „јас не сум од тука“,  „вознемирен и изненаден сум“, како да се работи за аналитичар, а не премиер на државата. Неговата коалиција е 7 години на власт, а самиот тој две години е премиер. […]

Read more

Јовчески: Иако знаеле за случувањата на Онкологија кои загрозиле човечки животи, молчеле. Затоа ќе има и кривична и политичка одговорност

Почитувани, Здравството го тресат скандали седум години. Последниот скандал со трговија со цитостатици на Клиниката за Онколигија е шокантен. Од една страна ни нудеа билборди за европско и бесплатно здравство, а од друга страна гледаме мафија во здравството. ВМРО-ДПМНЕ пред отприлика две години предупредуваше за ова што денес е актуелна тема, а пред околу шест […]

Read more

Трипуновски: Африканската свинска чума се шири со епидемична брзина, Бабовски да не се затскрива позади соопштенијата на АХВ, туку да одговори кои мерки се преземени за спречување

Почитувани, Неспособноста на Љупчо Николовски и Николче Бабовски излегува на површина. Африканската свинска чума е регистрирана  во свињарска фарма Овчеполка Агриа, Општина Карбинци уште пред 8 дена, а АХВ и понатаму продолжува да молчи. Осми ден свињите на фармата се оставени на милост и немилост, Осми ден постои сериозна закана болеста да се прошири насекаде […]

Read more

СДС и ДУИ зборуваат за Европа, а на клиниката на онкологија некој правел бизнис со лекови – тоа било возможно само со знаење на високи структури во клиниката и власта

/

Со кој образ владата на ДУИ и СДС води кампања дека тие се Европа, а Македонија ја тресе скандал со клиниката за Онкологија и правењето бизнис со терапијата на грбот на пациентите. Овој скандал не е од вчера, овој скандал трае со месеци наназад, а можеби и две години. Злоупотребата на скапата терапија, која наместо […]

Read more

Катастрофален старт на учебната година, без книги и со пропадната концепција – да бевме Европа министерот за образование ќе поднесеше оставка

/

Мафијата во Владата не бира кога и каде ќе краде. Во било кој ресор да се погледне сегде ќе се видат пипците на оваа корумпирана власт која го растура системот само да наполни нечиј џеб повеќе. Така е и во образованието. Новата учебна година почна катастрофално. Две години печатат учебници и уште не ги испечатија, […]

Read more

СДС покажуваат дека немаат демократски капацитет и бранат газење на демократските вредности

/

Дарко Каевски на интервјуто демонстрираше како Мали Ѓокица подразбира институции, држава и демократија. Впрочем тоа е типичен пример за тоа како цело СДС се однесува кон политичките процеси во Македонија. Се однесуваат како државата да им е приватна своина, прават катастрофални грешки, а кога ќе ги направат грешките бараат другите да се помират со тоа […]

Read more

Мицкоски: Проблемите во образованието се последица на тоа што мафијата во образованието во тендерите гледа можност за лично богатење

Бидејќи сум дел од образовниот процес на одреден начин можам да кажам дека откако оваа влада на ДУИ и СДСМ е дел од владата, нема година да не почне со проблеми коишто се поврзани со образованието, немање учебници итн., а повторно ќе кажам, присетете се на оние билборди коишто велеа европско образование, бесплатно и не […]

Read more

Мицкоски: Ако сакаме навистина Македонија да ја придвижиме во ЕУ, најпрво треба оваа власт да замине, нив ги интересираат тендери, а не ЕУ

Ако сакате некоја работа да нема успешен крај, тогаш повикајте ги Пендаровски, Ковачевски, Маричиќ, Османи и останатите да испратат порака. Тогаш сигурно таа работа нема да има успешен крај, па така и во овој случај, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски при денешната посета на Прилеп, одговарајќи на новинарско прашање за најавата на власта дека […]

Read more

Мицкоски: За скандалот со Онкологија треба да има и кривична, но и политичка одговорност затоа што не се постапувало најмалку 6 месеци и се дозволило да се губат човечки животи

Шокантно е тоа што се случува во здравството. Се сеќавате на оние билборди за европско здравство, а од друга страна гледате мафија во здравството. Ние како ВМРО-ДПМНЕ предупредивме пред отприлика 2 години за ова што денес е актуелна тема, а пред отприлика 6 месеци медиумите се занимаваа со ова, а гледате дека на МВР на […]

Read more

Јовчески: Асфалтираме улици и градиме водоводи – динамиката на реализација на проекти во Прилеп е на највисоко ниво

/

Почитувани, Како што гледате продолжуваме со темпото на асфалтирање улици и рехабилитација. Тоа што го започнавме пред неколку месеци, веќе сме достигнати на 40 илјади квадратни метри асфалтирани улици, рехабилитирани, коишто овој втор реон којшто моментално го гледаме го зафаќа и просторот каде што е лоциран и домот за стари лица „Киро Крстески-Платник“ и тоа […]

Read more

Мицкоски: И покрај тоа што владата на ДУИ и СДС ги казнуваат општините кај што победи ВМРО-ДПМНЕ, сепак сме сведоци на голем број проекти

/

Почитувани, За кратко време денеска повторно сме во Прилеп и можеме да сведочиме на навистина еден проект кој веќе е на половина, а тоа е реконструкција и рехабилитација на улици во Општина Прилеп. Како што кажа и градоначалникот, тоа е исклучително важен проект бидејќи некои од тие улици повеќе децении воопшто не биле дел од […]

Read more

Николоски: Борба со корупција за членство во ЕУ

Неделава која што помина беше динамична како ретко кога во август. Вадењето на чисто на СДСМ и ДУИ дека немаат и нема да имаат никогаш 2/3 мнозинство за промена на Уставот под бугарски диктат е веста на само на неделата или на месецот туку на самостојноста на Македонија. Покажа ВМРО-ДПМНЕ дека може да се опстои […]

Read more

Ѓорчев: Нема првачиња, празни училишта, власта ја уништува Македонија

Почитувани, Македонија никогаш во својата историја немала помалку првачиња, никогаш немала помалку ученици, никогаш немала помалку средношколци. На Македонија и се случува и демографска и образовна и човечка катастрофа. Ни се затвораат училиштата, нема доволно првачиња, нема доволно часови за наставниците, има празни училишта, празни клупи и апокалипса која ни се случува пред нашите очи. […]

Read more

Власта со својата неспособност дозволи појава на африканска чума и милионски штети за сточарите, одговорност ќе има

/

Неспособноста и некадарноста на власта носат пустош во земјоделството и сточарство. Како резултат на нивната несериозност, во Македонија се појави африканската чума и под ризик е ставена целата популација од 150.000 свињи во земјава. Заради несериозниот пристап на министерот Љупчо Николовски и директорот на АХВ Николче Бабавоски, африканската свинска чума е регистрирана на огромна фарма […]

Read more

СДС и ДУИ се што фатија запустија, а најмногу образованието

/

На први септември уште една учебна година започна катастрофално. Две години поминаа и се уште не се испечатени учебници во основното образование, а за средното стручно образование добивме признание од министерот дека немаат пари. Фијаско, после кое секој министер во Европа би си поднел оставка. А и тие материјали кои учениците ќе ги користат се со […]

Read more

Мицкоски на координација со пратеничката група: Да не се одолговлекува седницата за уставни измени, нема уставни измени под бугарски диктат, да се почитува волјата на народот

Денес имав редовна координација со пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата. Нема уставни измени под бугарски диктат; Остро сме против законските решенија кои предвидуваат зголемување на давачките, повисоки даночни опфати кои директно влијаат врз зголемување на сиромаштијата; Бараме да не се одолговлекува процедурата и да се злоупотребува позицијата за да се одолговлекува седницата за уставни […]

Read more

Трипуновски: Поради неспособноста на Николовски и Бабовски, во Карбинци ќе бидат уништени 10.000 свињи со африканска чума, штетите се над 2,5 милиони евра

Почитувани, Свињарскиот сектор повторно е на удар од африканската свинска чума. Во фарма Овчеполка Агриа во село Таринци, Општина Карбинци кај 10.000 грла е регистрирана африканска свинска чума и истите мора веднаш да бидат уништени, а под сериозна здравствена закана е целокупната популација на свињи во Република Македонија, односно над 150.000 свињи колку што во […]

Read more

За да биде Ковачевски хумористичен треба да има смисла за хумор и интелигенција, народот сака власт која легитимно ќе биде избрана на избори, а не како него инсталирана

Ни се допаѓа што Ковачевски се обидува да биде хумористичен, но за тоа да биде прво треба да има некаква смисла за хумор и по малку интелигенција. Но, не ни се допаѓа што Ковачевски не разбира зошто одговорот на секое прашање е избори. Затоа што дури и времето да биде вистинско и правилно искористено за […]

Read more

Јаневска: Да не поминат уште 2 и половина години за на Владата и стане јасно, потребна е брза и одлучна акција за укинување на пропаднатата реформа во образованието

Почитувани ученици и наставници ви посакувам среќен почеток на новата учебна година. На првачињата им истурам река вода по нивните стапки за образованието да им тече како вода, да им биде убаво и забавно во училиште, да учат најмногу што можат и да бидат најдобри што можат. На овој убав ден сепак со јавноста треба […]

Read more

Очајниот Ковачевски е декласиран од народот и му е страв од избори бидејќи ќе доживее дебакл

Со СДС и ДУИ граѓаните 7 години живеат во  криминал, корупција, беда и сиромаштија. Македонија тоне 7 години со СДС и ДУИ. Ковачевски е само поставен за спроведување на бизнис интересите на ДУИ и СДС, крадење и опустошување на државата и граѓаните. Ковачевски е декласиран и не може веќе да биде премиер. Ковачевски не е […]

Read more