01.08.2023

Стоилковски: ДУИ поднесува оставки за фолирање, ама од криминал не се откажува, колку комшиски коли може да се купат со парите за Арбериа?

ДУИ поднесува оставки за фолирање, ама од криминал не се откажува, па прашуваме колку коли за комшиите на Груби може да се купат со парите кои неговото министерство ги доделило на Арбериа дизајн, вели портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.

Тој ова го истакна, одговарајќи на новинарско прашање во врска со новите 100 илјади евра од Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците со кое раководи вицепремиерот, Артан Груби за организирање на прославата на годишнината од Охридскиот рамковен договор, како и на Денот на албанската азбука.

„ДУИ поднесуваат оставки за фолирање, ама од криминалот не се откажуваат. Омилената агенција на Артан Груби е наградена со нови 100.000 евра од буџетот. Лани во агенцијата завршиле над 3 милиони евра. Па прашуваме: Колку коли за комшиите на Артан Груби може да се купат за тие пари? Ова е доказ дека оставките се фолирање со кое што не можат да го покријат криминалот“, потенцираше Стоилковски.