19.02.2024

СДС се нервозни бидејќи гледаат дека законот ќе се применува кон сите- ВМРО-ДПМНЕ нема да прикрива и забошотува случаи како што тоа го правеше СДС

Ја разбираме потребата на СДС на секој можен начин да ја дефокусира јавноста од своите криминали и неспособноста на МВР-СДС кое во “државен притвор“ остави 600 илјади граѓани. 
Исто така СДС сака јавноста да заборави и на скандалите како петардите на Дрин Ахмети, луксузните патувања на заменикот во МВР Назим Буши, пукањето со калашникови од страна на полициски функционери, исчезнувањето на оружје од депото на МВР во Охрид, инцидентот со “Пајакот“ и десетици други случаи кои власта на ДУИ и СДС ги забошотуваше целиот овој период.
Тука е и случајот со обезбедувачот на Зоран Заев кој претепа 10 деца во 2016–та пред дискотека во Струмица и истиот случај не бил заведен во билтенот, иако бил уредно пријавен.
Нема повеќе полицаец да се удира во пајак,да се прогласува пајакот за крив или полицајци да се пушкараат во хотели на страна на криминалците.
Одговорност мора да има за сите.
Патем да го прашаме Бојмацалиев, дали ја виде вчерашната снимка од претепувањето на човек во Струмица од страна на обезбедувањето на Заев, кое се случило пред два месеци. Дали Бојмацалиев и СДС се шокирани зошто МВР на Спасовски не презело ништо и истиот случај го заташкале.
Токму во тоа е разликата. СДС ги забошотува и прикрива прекршувањата на законот, а ВМРО-ДПМНЕ реагира, ги осудува и бара целосно расветлување на случајот, бескомпромисно и неселективно применување на нормите кон сите граѓани.
ВМРО-ДПМНЕ се залага за владеење на правото кое ќе важи и за своите членови, но и за членовите на СДС, ДУИ и за сите останати граѓани. Тоа ги плаши СДС и ДУИ и затоа се толку нервозни.