08.03.2023

Претседателот Мицкоски на средба со полскиот Амбасадор Тицињски – На Македонија и се случува ДУИЗАЦИЈА, изборите се решение

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р Христијан Мицкоски денеска заедно со секретарот за меѓународна соработка Стефан Андоновски оствари средба со Војциех Тицињски, Амбасадор на Полска во Македонија.

На средбата соговорниците разговараа за актуелната политичка и економска состојба, и евроинтегративниот процес на земјата.

Во однос на политичките случувања, претседателот Мицкоски го информираше амбасадорот Тицињски за големиот број на скандали и афери поврзани со владини функционери, нагласувајќи дека земјата тоне во криминал и корупција, додека граѓаните живеат се посиромашно.

Се случува ДУИЗАЦИЈА, корупцијата цвета како никогаш до сега, а Ковачевски е директно одговорен за сите скандали, и токму затоа државата е оценета негативно по сите параметри, а тоа го потврдуваат и сите меѓународни истражувања. Решението од ваквата ситуација е одржување на предвремени парламентарни избори кои ќе донесат промена и нова иднина и надеж за сите граѓани, истакна на средбата Мицкоски.

Воедно, уште еднаш беше потврден ставот на партијата, а тоа е дека Македонија мора да биде дел од големото европското семејство, но без дополнителни уцени и барања од бугарска страна.

Соговорниците се согласија да ја продолжат работата и меѓусебната соработка.