31.08.2023

Мицкоски на средба со Памер: На власта секојдневно и се случува нов коруптивен скандал во кој е вмешан некој владин функционер, потребни се брзи избори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска заедно со потпретседателот и пратеник Александар Николоски остварија средба со новоименуваниот амбасадор на Република Австрија во земјата, Мартин Памер.

Најпрво претседателот Мицкоски му посака добредојде на Памер и му успех во вршењето на функциката амбасадор во Република Македонија, а посебен акцент стави на негување на блиските и пријателски односи меѓу двете држави.

Соговорниците разговараа за актуелната политичка и економска состојба и евроинтегративниот процес на државата.

Од страна на претседателот Мицкоски беше истакнато дека владата на СДСМ и ДУИ на дневна основа се соочува со некој нов коруптивен скандал во кои се вмешани првите владини функционери, додека стандардот и домашниот буџет на граѓаните опаѓа. И токму поради тоа се потреби брзи предвремени избори на кои народот ќе одлучи во каква држава сака да живее.

Воедно, Мицкоски додаде дека во моментот најактуелна е темата за уставните измени под бугарски диктат кои власта ги тера на сила и покрај тоа што 80 проценти од граѓаните не се согласуваат со ваквата одлука. Беше посочено дека бидејќи власта на СДСМ и ДУИ, нема 2/3 мнозинство не ги става уставните измени на гласање и со тоа ги прекршува законските процедури и директно го крши Деловникот за работа на македонскиот парламент.

Ставот на партијата уште еднаш беше афирмиран од претседателот, дека никој од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да прифати уставни измени, бидејќи ова не е последното барање од Бугарија, како и дека билатералните односи не смеат да бидат дел од преговори за членство на земјата во ЕУ.

Мицоски се заблагодари за досегашната поддршка од Република Австрија кон Македонија, а соговорниците се согласија дека средбите треба да продолжат и во иднина, се со цел продлабочување на успешната соработка меѓу двете земји.