13.02.2023

Јованчев: Владата се реконструира поради тоа што СДСМ и Ковачевски се силно уценети од Али Ахмети и ДУИ

„Денес овој предлог за реконструкција на Владата и со овој чин за насилно влегување на Алијанса за Албанците во Владата не значи ништо друго освен дека СДСМ и нивниот претседател Ковачевски се силно уценети од нивно поголемите коалициони партнери односно Али Ахмети и ДУИ“, рече пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Зоранчо Јованчев на денешната собраниска седница.

„Вие господа од СДСМ го направивте Собранието „Зелен пазар“ никогаш овој дом не бил повеќе понижен како што е сега. Треба да расправаме за идеи, решенија и проекти, а ние како и пред неколку месеци кога се бираше Владата на донесениот без легитимитет од народот Ковачевски, така и денес се обидувате да ја замајувате јавноста со реконструкции под мотото европска коалиција“, рече Јованчев.

Јованчев додаде дека се гледа не дело како власта ќе ја носи Македонија во Европа, а тоа е со поделба на тендери. Електричната енергија за СДСМ, а нафтата и нафтените деривати за ДУИ.

„И денес да ги решиме сите билатерални прашања што ги имаме со нашите соседи, ние во Европа нема да влеземе со оваа корумпирана номенклатура на власт, затоа што на Европа потребни и се земји членки со средени реформи со не корумпирано судство и со политичари без концесии и затоа во Европа нема да влеземе се додека седиштето на Владата е на улица „Илинденска“ а далечинскиот управувач се наоѓа во Мала Речица“, вели Јованчев.

Јованчев посочи дека доколку со овие поранешни министри судството и правниот систем се со доверба под 3% односно 2%, тогаш со новите министри ќе немаме никаков систем. Ќе владее беззаконието, безредието, корупцијата и партизацијата на целокупните правосудни органи.