06.09.2023

Панова со порака до Владата: Во некое идно време ќе се отворат сите процеси кои ги имате, измената на законот нема да ве спаси од амнестија од криминал

Нема никој со основно чувство на образ, се повикувате на некакви регулативи ама ниту една од тие регулативи не кажуваат дека некој некогаш во Европа и во светот се амнестирал од криминал. Денес вие тоа го правите пред очите на целата македонска јавност, свесни дека си заминувате од власт. Дали некој од Министерството за правда ќе излезе и ќе објасни кои се овие европски регулативи зад кој стој овој закон, не нема, ниту заменичката министерка која е единствена потпишана на овој закон не даде никакво образложение, истакна пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Ели Панова на денешната собраниска седница.

Таа додаде дека овој закон е признание дека оваа Влада скоро 7 години вршела политички прогон врз политички неистомисленици искористувајќи ги членовите на законот кои денес се менуваат. 

„Никогаш ова со ниту едни измени нема да може да им надокнадите на луѓето кои ги ставивте по затворите и кој секој ден одеа по затвори, луѓето кои беа уценувани и заплашувани и кои буквално траор доживува од вашето владеење. Со умисла дојдовте на власт, злоупотребувајте ги овие членови“, рече Панова.

Таа истакна дека најголемиот проблем на оваа Влада знаат граѓаните дека тоа е недовербата во институциите.

„Министри, директори, раководни лица кои се не кадарни, неспособни и криминогени кои долги 7 години го искористувале своето влијание да местат тендери во други институции на свои блиски, да добиваат грантови од државата и да вршат злоупотреба на службената положба во лично своја полза“, вели Панова.

Таа заклучи дека граѓаните немаат доверба во овие институции токму поради корупција, сега со овој закон се вели дека единствената цел е да украдат но сега ништо не ни можете. Во некое идно време сигурно ќе се отворат овие процеси кои ги имате.