04.11.2023

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ во 2021 од позиција на опозиција извојува огромна победа, сега да ја зокружиме и потврдиме со победа на претседателските и парламентарните избори со 61 пратеник

Целта на оваа кампања, пред официјалната е преку комуникација со граѓаните да препознаеме и да видиме што им е важно на граѓаните, а тоа што им е ним важно ни е и нам, и тоа  ќе биде дел од програмата затоа што таа програма на Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе биде програма на идната влада, бидејќи коалицијата сигурно победува и тоа е добрата вест што сакам да ја кажам, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за време на посетата на Прилеп која е во рамки на кампањата „Важно е! Од тебе зависат промените“.

Мицкоски укажа дека е важно на следните избори да има историска победа на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата предводена од партијата и како што рече „затоа што со идните потенцијални партнери, нема да разговарам на ниво на политика и концепти, затоа што за жал најголем дел од нив се темелат на лични амбиции“.

„Нам ни треба сериозна реформа, затоа што Македонија е клекната на колена, опустошена, опљачкана. Затоа потребно е Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ да има 61 пратеник. Ние се бориме за 61 пратеник,  победата е сигурна“, посочи Мицкоски.

Мицкоски посочи дека со народот ВМРО-ДПМНЕ во 2021 почна да ја пишува историјата откако партијата помина внатрешна катарза и го испиша оној резултат со огромна победа.

„ВМРО-ДПМНЕ успеа од позиција на опозиција да освои мноизнство градоначалници и тука почнавме да ја пишуваме истријата,  но тоа не е доволно треба да ја зокружиме и потврдиме со победа на претседателските избори и победа на парламентраните со 61 пратеник“, кажа Мицкоски.

Претседателот повика на обединување и упати апел до сите незадоволни од СДСМ и ДУИ да застанат со ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи како што рече трета опција нема.

„Сигурен сум дека секакви политичари ќе ви се доближуваат и ќе ви ветуваат се, ве молам бидете внимателни затоа што ќе нема нова шанса. Следните избори се референдум за тоа каква Македонија сакаме и во каква Македонија сакаме да живееме. Не се сите исти ќе се обидуваат да ве убедат дека сите се исти, дека не зависи од вас. Тоа не е точно никој не победил народ“, порача Мицкоски.

Мицкоски додаде дека секој кој мисли дека политичките маргиналци може да се алтернатива им помага на Али Ахмети, Артан Груби, Бујар Османи, Димитар Ковачевски, Оливер Спасовски, Бојан Маричиќ и слични.

„Оваа борба ќе ја добиеме со стратегија и памет, пред нас се само месеци  додека ја заокружиме историската победа и тоа двојна победа на пармалентарните со 61 пратеник и на претседателските избори. А потоа доаѓа потешкиот дел, сериозно да се фатиме за работа, да го вратиме достинството, она што е опљачкано, а тоа може само ако има одговорност.  Затоа ни се потребни тие 61 пратеници за да ги спроведеме сите реформи“, кажа Мицкоски.

Мицкоски на крајот порача укажувајќи им на граѓаните „ве молам обединете се еден со друг, застанете еден до друг, поддржете го ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата.

„Оваа порака ја испраќам и сакам да стиге до секој дом. Затоа што има разлика ние носевме инвестиции тие крадат, ние вработувавме тие отпуштаат, ние обезбедивме  бесплатни учебници а денес децата немаат учебници, ние носевме опрема во болнци денес заработуваат од маката на граѓаните, тоа го прават оние од канцер мафијата, ние градевме, а тие не можат ни да искречат тоа што ние сме изградиле“, заклучи Мицкоски.