28.07.2022

Николоски за новинарската агенција V4NA : На Брисел му недостасува искреност во однос на интеграцијата на Западен Балкан

Македонската опозиција смета дека е неприфатлив францускиот предлог за решавање на спорот со Бугарите. Според политичарот во разговор за В4НА, неговото спроведување ќе го загрози националниот идентитет на македонскиот народ. Александар Николоски додаде дека би било подобро ЕУ едноставно да признае дека има проблеми со интеграциите, наместо да продолжи со досегашната двосмислена политика.

Францускиот предлог е остварување на бугарските империјалистички аспирации

Предлогот на Французите е крајно штетен за Македонија, бидејќи директно ги загрозува идентитетот, историјата, културата, националните херои и националната гордост на балканскиот народ, изјави Александар Николоски во ексклузивното интервју за В4НА. Според потпретседателот на десничарската ВМРО-ДПМНЕ, целиот предлог е всушност спроведување на империјалистичката надворешна политика на Бугарија. Овие аспирации на Софија траат веќе 150 години, откако во 19 век ја основаа својата независна држава, истакна македонскиот опозициски политичар.

„Едноставно не можам да верувам дека Македонија се нашла во таква ситуација. Вината е во владата што дозволила таквиот предлог воопшто да се најде на маса. На наше најголемо жалење, кабинетот го прифати, што создаде услови кои се погубни за земјата”, рече тој во интервјуто.

Македонија 22 години чека почеток на пристапните преговори

Опозициската партија инаку дава целосна поддршка Македонија да стане полноправна членка на Европската Унија. ВМРО-ДПМНЕ беше на власт кога владата на земјата го потпиша Договорот за стабилизација и асоцијација со ЕУ во 2000 година.

„Договорот го потпишавме заедно со Хрватска, кога Романија и Бугарија сè уште не беа членки на блокот. Потоа дојде овој апсурден спор за името на земјата со Грција, по што следеа [барањата на] Бугарите. Чекавме да се приклучиме 22 години, но формално 17 години, бидејќи официјално станавме кандидати за ЕУ во 2005 година. Во тоа време, Романија и Бугарија сè уште не беа во Европската Унија“, потенцираше партискиот потпретседател.

Македонија и Албанија добија зелено светло за почеток на пристапните преговори со ЕУ пред една недела со одржувањето на првата меѓувладина конференција во Брисел.

Фактот што неговата земја мораше да чека 17 години дури и да ги започне формалните пристапни преговори, јасно го покажува односот на Брисел кон целиот регион, смета Николоски, додавајќи дека најдобар пример за вакво однесување е начинот на кој тие се однесуваат кон Македонија. Опозицискиот политичар истакна дека и покрај тоа, неговата земја и неговиот народ мора да ја задржат својата гордост, која ја смета за клучна.

„Да се биде во Европската Унија ќе значи економски придобивки и развој, но во исто време е важно да го зачуваме нашиот идентитет и она што не прави различни од другите народи. Македонците мора да останат Македонци во ЕУ“, нагласи тој.

Неопходна е измена на Уставот за спроведување на францускиот предлог

Изминативе недели во Скопје имаше масовни демонстрации. На собирниот крик на опозицијата, десетици илјади се собраа да го изразат своето мислење дека предлогот на претседателот Макрон за Македонија да го реши спорот со Бугарија е неприфатлив. V4NA претходно известуваше за францускиот предлог.

Демонстрантите и полицијата неколкупати се судрија. Иако уличните демонстрации завршија, опозициската партија сега сака да обезбеди неуспех на референдумот потребен за измена на Уставот.

„Клучен фактор е дека, според предлогот, Уставот мора да се промени за да се заштитат малцинските права на Бугарите во Македонија. Нашата партија не го поддржува ова како што е, а без нас Уставот не може да се измени во Парламентот. Нема да ги имаат потребните две третини на гласови“, објасни опозицискиот политичар.

Подготовките за референдумот ќе започнат веднаш по летната пауза. Тој изрази убедување дека доколку општеството во целина го отфрли овој предлог, тогаш Европската Унија мора да развие нов. Според потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, од демонстрациите е јасно дека мнозинството од народот е против документот, а тоа ќе се види и од резултатите од референдумот и од парламентарното гласање.

Поддршката за македонската влада значително се намали и таа повеќе нема легитимитет, додаде балканскиот политичар. Тоа е видливо во катастрофалниот пораз што го претрпеа владејачките партии на последните локални избори. Со оглед на оваа и актуелната ситуација, г-дин Николоски бара предвремени избори во земјата. На гласачките места гласачите можат да го кажат своето мислење за работата на политичарите, подвлече тој.

Нема искреност во политиката на проширување на Брисел

Политиката на Брисел во однос на проширувањето на Западен Балкан е двосмислена, а нивната решителност е неискрена. Вака потпретседателот на македонската опозициска партија го оцени пристапот на Европската Унија кон интеграциите, додавајќи дека доколку тие беа напред и кажаа дека се противат на проширувањето на ЕУ, сепак ќе беше подобро отколку да се создадат различни услови кои само предизвикуваат фрустрации кај народот, додека пристапниот процес е во застој – подвлече Александар Николоски.

Бугарите со години ставаат вето на почетокот на приемот на Македонија и Албанија во ЕУ, велејќи дека не се задоволни од состојбата на бугарското малцинство во Македонија. Застојот го блокираше патот на Скопје кон ЕУ.

Во замена за својата поддршка, Софија очекува јасни гаранции од Скопје за обезбедување на правата на Бугарите кои живеат таму, а бараат и тоа да биде внесено во македонскиот Устав. Владата на Македонија планира да го измени Уставот, но за тоа ќе биде потребна поддршка од две третини од законодавниот дом, кој, врз основа на парламентарната математика, не постои без опозицијата.

Линк од интервју: