07.11.2022

Милошоски: Во самото владејачко мнозинство има поединци кои размислуваат поинаку од Ковачевски и не поддржуваат уставни измени

„ВМРО-ДПМНЕ има кохезивна пратеничка група, но тоа што го забележавме во времето за изгласување на францускиот предлог каде се забележа во самото Собрание дека има поединци и пратеници од владејачкото мнозинство кои беа воздржани и не се расположени за таков чекор“, изјави пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски во вечерашното гостување во емисијата „24 Анализа“ на Телевизија 24.
Милошоски смета дека и во самото владејачко мнозинство , има поединци  кои размислуваат поинаку од онаа проголтана лента која цело време ја вергла Ковачевски дека има мнозинство и ќе ги направи тие уставни измени.
„Ако власта смета дека времето се скапоцено, а дека ова прашање е битно и можат да го направат тогаш нека не губат време и уште  утре нека поднесат иницијатива за уставни измени, но власта со самата средба денес која беше медиумско политички настан пред се и власта покажа дека нема мнозинство“, рече Милошоски.
Милошоски потенцираше дека Владата се однесува сервилно кон интересите на туѓите влади.
„Кога имаме сервилна влада тогаш и земји кои не се очекува да постават услови, можат да постават услови и да ги прифатите, наспроти мислењето на јавноста или мнозинството“, вели Милошоски.