28.07.2023

Велјановски: Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е јасен уставни измени нема да има, власта нема мнозинство и купува време

„Јавноста беше сведок на она што се случуваше во Комисијата за уставни прашања, и она што ние како партија говориме повеќе од една година дека нема да се случат уставни измени во ваков формат и под бугарски диктат. И покажавме на дело и со гласањето во Комисијата за уставни прашања, кога пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, сите седум гласаа ПРОТИВ уставните измени“, истакна Александар Велјановски, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ при гостување во емисијата „За или против“ на Алфа телевизија.

Велјановски додаде дека на седницата на Комисијата  за уставни прашања се виде и немоќта и очајноста на власта.

„Тука се виде и немоќта на власта да дојде до тие 80 пратеници, односно од почетокот се гледа дека ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата остануваат против промена на Уставот“, нагласи пратеникот.

„Она што го слушаме деновиве и официјално е закажана на собранискиот календар седницата за уставни измени. На 18–ти август ќе се стави на дневниот ред предлогот за уставни измени. Согласно Деловникот тогаш треба да се отвори расправа за уставни измени и да биде пред пратениците истиот тој предлог. Но, она што е симптоматично е во изјавата на претседателот на Собранието, Талат Џафери при што може да се увиди дека имаат една друга стратегија, односно да ја отворат оваа седница на 18-ти август, после да започне расправата по предлогот за уставни измени и после тоа да не се оди на гласање. И тоа е всушност еден показател кој што ни укажува дека власта сака да купува на време, односно да продолжи да ја држи државата како заложник“, укажа Велјановски.

Тој посочи дека Македонија поради оваа Влада е во политичка, општествена и економска криза.

„Народот со оваа власт живее се полошо, сиромаштијата галопира, имаме највисока инфлација во регионот, криминалот и корупцијата се огромни. За криминалот и корупцијата имаме и јасни укажувања од страна на ЕУ“, посочи пратеникот.

Пратеникот рече дека власта единствено и наштетува на Македонија и на граѓаните.

„Ова е таа тактика на Владата на Димитар Ковачевски, сака да купува време затоа што рејтинзите на Социјалдемократскиот сојуз и нивните коалициони партнери се доста лоши, затоа сакаат да побегнат од избори бидејќи знаат каков пораз ги чека од граѓаните“, нагласи Велјановски.

Тој укажа дека ВМРО-ДПМНЕ бара избори бидејќи токму тие избори се решение на сите проблеми со кои што се соочуваат граѓаните на Македонија. Потребни се реформи во здравството, образованието, судството итн.

„Ние од ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволиме промена на Уставот, нема да дозволиме уште една продажба на македонските национални интереси. Потребни се гаранции дека ова ќе бидат последните барања на Бугарија во однос на нашиот пат кон ЕУ“, појасни Велјановски.