Прес центар

22.06.2017

Милошоски: Ниту еден премиер не поставува заменик министер кој со своите изјави го нарушува угледот на Македонија

Ниту еден премиер на својата држава не предлага заменик министер кој што една третина од државата смета дека треба да и припадне на друга соседна држава. Ниту еден...
22.06.2017

Средба Груевски-Борисов: Ги реафирмирав позииците на ВМРО-ДПМНЕ за договорот

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска по завршувањето на самитот на ЕПП во Брисел, се сретнал со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов. На средбата зборувале за...
22.06.2017

Мицевски за новата Влада: Наместо поголема минимална плата, ние имаме запирање на изградбата на два автопати

На денешната седница на Собранието на Република Македонија пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски истакна дека наместо исполнувањата на предизборните ветувања ние...
22.06.2017

Стевананџија: Се сомневаме дека Арта Точи ќе им служи на македонските граѓани

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Димитар Стевананџија во Собранието на седница за новата предложена заменик Министер за Надворешни работи се сомнева дека Арта Точи ќе им служи...
22.06.2017

Илиоски до Заев: Како планирате македонскиот празник Илинден да се слави со друга држава

Во вашиот говор кога го образложувате вашиот предлог и дел од биографијата на замениците министри се повикавте на големи зборови кои што во последно време доста често ги...
22.06.2017

Данев: Концептот на Владата на СДС е да укине и да стопира сè што е направено од ВМРО-ДПМНЕ

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ,  Драган Данев на денешата седница на Собранието истакна дека веќе 20 дена функционира Владата на СДС и таа функционира на начин на кој...
22.06.2017

Милошоски: Арта Точи не е достојна за заменик министер, Р.Македонија ја нарекува ФИРОМ

На денешната седница на Собранието на Република Македонија каде на дневен ред е изборот на замениците министри во новата влада, со своја реплика кон излагањето на...
22.06.2017

Ѓорчев го матираше Зеќири: СДСМ нема никаква стратегија за зачувување на идентитетот

Дали ќе постои македонски јазик во договорот со Грција, дали името ќе биде и за внатрешна употреба, ќе имаме ли право во меѓународната заедница да се нарекуваме...
22.06.2017

Ѓорчев: Владата на СДСМ не може да реши еден обичен проблем

Влатко Ѓорчев во вечерашната емисија „Само вистина“ на Канал 5 телевизија, му порача на Мухамед Зеќири  дека граѓаните, а исто така и Албанците за многу брзо време...