Прес центар › Актуелно

24.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ Куманово: Наместо индустриска зона, Дамјановски остава празна ливада

Од ден на ден, од година во година, кумановскиот градоначалник Дамјановски успева да докаже дека е еден од најлошите менаџери на една општина во Република Македонија. Во...
24.06.2017

Мисајловски до Сугарески: Проблемите со кои се соочувате при градбата на автопатите се решливи, потребна е работа

Треба некој да објасни како е утната трасата? Секој проект, секој автопат при градба имаат проблеми со експроприација. Тоа се работни обврски кои вие треба да ги...
24.06.2017

Се вложив максимално за да има што повеќе проекти, се надевам дека ќе продолжат да се работат успешно

Јас ниеднаш не излегов тука и додека бев министер да кажам дека е утната обиколницата, зошто фали клучка во Смилковци. Не, туку направивме уште една клучка и така се...
22.06.2017

Поддржуваме подобрување на односите со Бугарија, но не на штета на идентитетот и посебноста на македонскиот народ

Ако се сеќавате на одговорите на нашите дилеми при изборот на Владата, побаравте поддршка и помош од опозицијата. За жал мораме да констатираме дека ниту за едното...
22.06.2017

Груевски во Брисел: Во Македонија медиумите и судството се под силен притисок на новата власт

Притисоците врз медиумската сфера во Македонија и врз судството, како и целокупната атмосфера во македонското општество по доаѓањето на новата власт во земјата беа во...
22.06.2017

Милошоски: Ниту еден премиер не поставува заменик министер кој со своите изјави го нарушува угледот на Македонија

Ниту еден премиер на својата држава не предлага заменик министер кој што една третина од државата смета дека треба да и припадне на друга соседна држава. Ниту еден...
22.06.2017

Средба Груевски-Борисов: Ги реафирмирав позииците на ВМРО-ДПМНЕ за договорот

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска по завршувањето на самитот на ЕПП во Брисел, се сретнал со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов. На средбата зборувале за...
22.06.2017

Мицевски за новата Влада: Наместо поголема минимална плата, ние имаме запирање на изградбата на два автопати

На денешната седница на Собранието на Република Македонија пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски истакна дека наместо исполнувањата на предизборните ветувања ние...
22.06.2017

Стевананџија: Се сомневаме дека Арта Точи ќе им служи на македонските граѓани

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Димитар Стевананџија во Собранието на седница за новата предложена заменик Министер за Надворешни работи се сомнева дека Арта Точи ќе им служи...