fbpx

Говори

Честитка по повод празникот Воскресение Христово - Велигден (Видео обраќање на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски)

 

Христос Воскресе!
Навистина Воскресе!

Посакувам многу среќа, здравје, и просперитет за Вас и Вашите најблиски.
На Велигден споменуваме за големата саможртва на Бога и го славиме, бидејќи преку воскресението ја славиме и вечноста.
Овој Велигден покрај празничната радост не обзема и горчина поради тоа што нашата земја се соочува со тешка криза. Повеќе од 4,800 наши сограѓани ги загубија своите животи, и над 150,000 се заразија и поминаа низ силни искушенија.
Дали можеше поинаку земјата да се справи со оваа криза?
Примерите околу нашата држава покажуваат дека и тоа како можеше, и поинаку, и многу подобро.
Немаа план, а сиромаштијата расте. 60 илјади наши сограѓани останаа без работа, а многу бизниси трпат огромни загуби. Животот е се потежок.
Во овие празнични моменти ова е горчината која го јаде секој  еден човек и на секој еден од вас сакам да соопштам дека ви ја разбирам и болката и горчината. Но затоа мораме да ги менуваме работите заедно, пред државата да падне подлабоко во амбисот на неспособноста, криминалот и обезличувањето. Ќе донесеме иднина. Да не дозволиме уште еден Велигден да поминеме во несреќи.
Дали е возможно? Секако дека да. И заедно сме и посилни и поспособни.
Следува македонска пролет и поубави денови. Ќе изгрее сонцето и за Македонија.
Ви посакувам лична среќа, успеси, и убави нешта за Вас и Вашите семејства. Да си помагаме едни со други, така и Бог ќе ни помогне.

 

Нека е за многу години Велигден!
Христос Воскресе!
Навистина Воскресе!

 

Со Почит,

Проф. д-р Христијан Мицкоски

Претседател на ВМРО-ДПМНЕ

 

https://www.facebook.com/829371753904952/videos/487605492584232

Последни новости