Прес центар

19.01.2017

Честитка од Димитриев по повод Водици

Претседателот на Владата Емил Димитриев денеска, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската Православна...
18.01.2017

Дамчески: Крушево е првата општина која во целост ги реализираше трите проекти од програмата за подобрување на општинските услуги со средства од ЕУ

Крушево е првата општина во Република Македонија која што во целост ги реализира сите три проекти одобрени од програмата за подобрување на општинските услуги со средства...
18.01.2017

Заев ги направи струмичани граѓани од втор ред

Зоран Заев ги направи струмичани граѓани од втор ред, истакнаа на денешната прес-конференција на ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Струмица. Според нив, Заев наместо да ги чисти од...
18.01.2017

Николов: Рекордни 12,5 милиони евра инвестиции во Радовиш

Градоначалникот на општина Радовиш даде отчет пред граѓаните за сработените проекти за изминатата 2016 година и ги претстави идните проекти за наредната календарска...
17.01.2017

Реализирани бројни проекти во општина Јегуновце во 2016, еве што ќе се гради оваа година

  Општина Јегуновце во 2016 година реализираше приоритетни проекти предвидени во програмата за локалните избори 2013 година, со цел за создавање подобри услови...
17.01.2017

Тодоров: Државната кардиохирургија се развива одлично, забележан е значителен раст на интервенции

Државната кардиохирургија се развива одлично, според предвидената динамика. Забележан е сериозен раст на пациенти и извршени интервенции. Само во 2016 година во оваа...
17.01.2017

За водостопанството до 2020 година ќе бидат инвестирани најмалку 140 милиони евра

Почнуваат да се реализираат трите капитални инвестиции во водостопанството, вредни 90 милиони евра, најави денеска заменик-министерот за земјоделство, шумарство и...
17.01.2017

Милошоски: Она што го направи Рама е личен политички маркетинг

Албанската платформа е предизборен маркетинг на албанскиот премиер Рама, изјави Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, истакнувајќи дека улогата на Рама како покровител во...
17.01.2017

Над 35% од македонскиот извоз се произведува во ТИРЗ

Ако порано учествувале со само 5%, денес третина од македонскиот извоз се машини и транспортни уреди – софистицирани производи. Над 35% од македонскиот извоз се...
17.01.2017

Не отстапуваме од она што го кажавме за СЈО и Уставот

Не отстапуваме од она што го кажавме за СЈО и Уставот. СЈО е наменска институција, а во однос на барањата за уставни промени, немаме ниту потреба, ниту пак уставни...