fbpx

Соопштенија

На светскиот ден за борба против сиромаштија СДСМ може да се пофали со над 450 илјади граѓани на раб на егзистенција

 Соопштение до јавноста – реакција на прес коференцијата на Јована Тренчевска

СДСМ со своите политики не само што не ја намали сиромаштијата во Македонија, туку таа бележи енормен пораст.

Извештајот на Светската банка прогнозираше дека до крајот на годинава сиромаштијата ќе достигне 23% од населението, факт што говори дека над 450 илјади луѓе ќе бидат на работ на егзистенција.

За само една година трагичните економски политики на премиерот на една од најсиормашните земји во светот Заев, ја зголемија сиромаштијата за дури 6 %. Македонската економија се соочува со рецесија која не е видена од 2001 година.

СДСМ да се грижеше за најранливите немаше да остави над 40.000 граѓани без своите работни места за само неколку месеци. Откако власта ги намали пензиите на пензионерите, сега се обидува да ги поткупи со лажна грижа од платежните картички кои не се долгорочно решавање на проблемите на граѓаните.

Попусто СДСМ се фали со укинување на радиодифузната такса, кога ја  зголеми цената на струјата само за да народот плаќа повисоки сметки, а сиромаштијата да се зголемува.

Четвртиот пакет на мерки како и сите претходно за време на коронакризата беа ненавремени, задоцнети и недоволни, СДСМ остави на цедило над 14.000 мали претпријатија сами да се справуваат без никакни приходи.

0,2 проценти пораст на животниот стандард за овие неколку години додека е СДСМ на власт не е борба против сиромаштијата.

Мафијата  на власт се бори само за зголемување на своите сметки и капитал, купувањето и градењето  на хациенди, набавката на луксузни возила од страна на функционерите на СДСМ не е борба против сиромаштијата.

Со почит,

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Последни новости